Czy warto montować klimatyzację w domu?

Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem, nie tylko w najbardziej upalne letnie dni. Od kilku lat popularność tych urządzeń znacznie wzrosła. To już nie tylko luksus biurowców, banków czy wielko-metrażowych sklepów. Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domkach jednorodzinnych, a nawet w mieszkaniach! Czy rzeczywiście warto montować klimatyzację w domu? Poniżej przedstawiamy zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania.

Klimatyzacja domu – czy rzeczywiście taka dobra?

Podstawową, a zarazem najważniejszą zaletą klimatyzacji domu jest zapewnienie nam komfortu termicznego. Gdy na dworze panuje upał, bardzo często temperatury w domach znacznie wzrastają i nie pozwalają ani spokojnie wypoczywać, ani tym bardziej pracować. Jednak klimatyzacja nie tylko sprawi, że powietrze w domu będzie chłodniejsze, ale również wyreguluje poziom wilgoci w pomieszczeniach. Niektóre modele pozwalają także na oczyszczanie i jonizowanie powietrza, co może znacznie polepszyć samopoczucie domowników. Co więcej, za pomocą tego sprzętu możliwe jest rozwiązanie problemu rozwoju bakterii, grzybów oraz roztoczy! To doskonała wiadomość dla wszystkich osób dbających o swoje zdrowie, a szczególnie alergików.

Klimatyzacja w domu i w mieszkaniu

Letnie upały dają się odczuć nie tylko właścicielom domków jednorodzinnych. Osoby mieszkające w blokach często w jeszcze większym stopniu odczuwają wysokie temperatury. Szczególnie jeśli okna mieszkania wychodzą na południe lub zachód. Klimatyzacja domu na Śląsku czy w innym regionie to żaden problem. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że montaż tego urządzenia możliwy jest również w bloku. Najważniejsze jest jednak to, by przed wyborem konkretnego modelu zapoznać się z przepisami obowiązującymi w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Niestety bardzo często nie dopuszczają one możliwości zamontowania klimatyzacji na elewacji budynku lub na jego dachu. W takiej sytuacji można skorzystać z przenośnych urządzeń lub zamontować urządzenie na balkonie.

Czy klimatyzacja ma jakieś wady?

Prócz bardzo dużej ilości zalet, klimatyzacja, jak każde rozwiązanie ma również swoje wady. Przede wszystkim montaż tego urządzenia nie należy do najłatwiejszych i należy zlecić go specjalistom w tej dziedzinie. Dodatkowo trzeba liczyć się z wydatkiem rządu kilku tysięcy złotych oraz dodatkowymi kosztami eksploatacji. Regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzacji to podstawa, jeśli zależy nam na długiej żywotności sprzętu i czystym powietrzu.

 

Author: kejos.pl