Malowanie: Krok po kroku przewodnik po profesjonalnym malowaniu ścian

Malowanie ścian to jedno z najprostszych i najtańszych sposobów na odświeżenie wyglądu pomieszczenia. Jednak, aby uzyskać profesjonalny efekt warto poznać kilka podstawowych zasad i krok po kroku postępować zgodnie z nimi. W tym przewodniku pokażemy Ci, jak pomalować ściany tak, aby efekt końcowy był perfekcyjny.

Odpowiedni dobór farby

Przygotowanie ściany to kluczowy etap przed właściwym malowaniem. Niezależnie od tego, czy chodzi o malowanie nowych, czy już malowanych ścian, ważne jest, aby najpierw oczyszczone były z kurzu, pyłu, a także pozostałości po starym malowaniu. Pamiętaj, że w przypadku malowania ścian już pomalowanych, powinnaś z matowej farby przejść na matową farbę, z połyskiem na połysk i odwrotnie. Staraj się dobrać również farbę odpowiednio do rodzaju pomieszczenia i nasłonecznienia.

Przygotowanie i zabezpieczenie pomieszczenia

Przede wszystkim warto zabezpieczyć pokój przed brudem, w ten sposób zaoszczędzisz czas na sprzątanie po malowaniu. Szczególną uwagę zwróć na zabezpieczenie podłogi, okien oraz drzwi. Pozostawiając drzwi otwarte, uchronisz je przed przypadkowym zamknięciem pod wpływem wiatru, a mieszkanie będzie w miarę wentylowane.

Krok po kroku malowanie

Na początek wylej farbę do pojemnika, a następnie równomiernie ją naładuj wałkiem. Pamiętaj, żeby po każdym naładowaniu wałka, babką równomiernie rozprowadzić farbę na pojemniku, a następnie zacznij malować. Prawidłowo naładowany wałek pozwoli Ci uzyskać ładny i równomierny wygląd malowanej powierzchni. Pierwszą warstwę nanieś odwrotnie do kierunku światła.

Drugą warstwę nakładaj już zgodnie z kierunkiem światła. Zaczynaj od sufitu i maluj w dół, by uniknąć jakiegokolwiek cienia. Przed rozpoczęciem malowania kolejnej warstwy należy przede wszystkim koniecznie odczekać około trzech godzin.

Kilka dodatkowych wskazówek

Jeśli chcesz, aby malowane przez Ciebie miejsce miało jednolity kolor, ważne jest, aby zawsze uzupełniać niedobory farby na czas. Pamiętaj, aby dodatek wody nie był większy niż 10% objętości farby, inaczej może ona stracić swoją intensywność i konsystencję.

Podsumowanie

Malowanie ścian to nie tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie poznać kilka podstawowych zasad i postępować zgodnie z nimi. Pamiętaj, aby wybierać odpowiednią farbę, przygotować i zabezpieczyć pomieszczenia, oraz krok po kroku nakładać warstwy farby. Dzięki temu Twoje ściany będą prezentowały się perfekcyjnie, a cały proces malowania będzie dla Ciebie czystą przyjemnością.

Author: kejos.pl