Co musisz wiedzieć zanim zabierzesz się za budowę wiaty ogrodowej?

Jak zbudować wiatę ogrodową?

Ogrodowe wiaty, a także altany, są to konstrukcje łączące w sobie prostotę, dekoracyjność i przede wszystkim wysoką funkcjonalność. Wiaty i altany zamieniamy nierzadko w nasze sanktuaria relaksu. Te nieskomplikowane budowle są tak naprawdę zadaszeniem powierzchni, podpartym o proste słupy, ze ściankami lekkimi lub bez nich – przestrzeń wolna sprawdza się równie dobrze, wszystko zależne jest od gustu i zastosowania.

Parę słów o samej wiacie

Wiaty ogrodowe stanowią element wyposażenia ogrodu, najczęściej robi się je z drewna mające wszystkie właściwości wymagane przy budowlach tego typu: jest ono ekologiczne, wpisuje się w otoczenie a także jest praktyczne. W altany wmontowuje się niekiedy komplety mebli wypoczynkowych, kratki dla pnących się roślin czy donice.

Altany to stanowczo miejsca pożądane w każdym ogrodzie, jako że są idealną bazą do relaksu i odpoczywania w czasie wolnym od pracy, szczególnie docenia się je gdy lato daje w kość wysokimi temperaturami.

Jakich materiałów użyć?

Co do zasady, wiaty powinno się budować z odpowiednich do tego celu materiałów, najbardziej poleca się drewno klejone lub lite, z zastosowanym odpowiednim impregnatem – najlepiej, gdy ciśnieniowo powlekło się je lakierobejcą i wzmocniło konstrukcyjnie tuż przy fundamentach przy użyciu betonu i stali.

W połączeniu z elementami drewnianymi świetnie pasuje dach pokryty dachówkami (ceramiczne, cementowe), drewnem lub gontem. Użycie odpowiednich jakościowo materiałów w połączeniu z odpowiednio zaprojektowaną i wykonaną konstrukcją pozwoli nam cieszyć się altaną i jej wysoką jakością przez wiele sezonów.

Jakie kroki powinienem kolejno wykonać?

1. Zacznij od przygotowania podłoża, najlepsze podłoże dla wiat ogrodowych to teren utwardzany, znajdujący się nieco wyżej niż podłoże innych budynków.
2. Przygotuj fundamenty.
3. Umocuj kotwy.
4. Umocuj słupki.
5. Zamocuj płatwie.
6. Zamocuj krokwie.
7. Odeskuj wszystko wedle uznania
8. Dodaj tam trochę siebie.

 

Author: kejos.pl