Gekon jako zwierzątko domowe?

Kiedy myślimy o zwierzętach domowych, zazwyczaj do głowy przychodzą nam psy i koty, ewentualnie niewielkie ptaszki. Mało osób bierze pod uwagę trzymanie w domu gadów, niesłusznie uważając je za istoty niesympatyczne, a czasem wręcz niebezpieczne. Tymczasem bardzo wiele gadów świetnie nadaje się do domowej hodowli, a ich niekłopotliwa natura powoduje, że sprawdzą się nawet jako pierwsze zwierzątko dla dziecka. Na szczególną uwagę zasługują tutaj różne gatunki gekonów, które nie wymagają wiele miejsca, charakteryzują się łagodną (ale nie lękliwa) naturą, a przy odpowiedniej opiece mogą żyć nawet kilkanaście lat.

Gekon hodowla w domu. Od czego zacząć?

Przed kupieniem gekona warto postarać się zdobyć podstawową wiedzę na temat oferowanych w sprzedaży gatunków, ponieważ każdy z nich jest inny i ma zupełnie inne wymagania. Np. gekon płaczliwy ze względu na niewielki rozmiar nie wymaga dużego terrarium, natomiast potrzebuje dużej wilgotności powietrza. Z kolei gekon lamparci, pochodzący z suchych i skalistych terenów- najlepiej będzie się czuł w większym terrarium o twardym podłożu.
Kolejnym krokiem powinno być urządzenie terrarium zgodnie z wymaganiami upatrzonego gatunku. Na dobrą sprawę można to zrobić samemu, bez nakładu dużych środków, posiłkując się fachową literaturą lub licznymi instrukcjami, które można znaleźć w internecie.

Opieka nad gekonem

Gekony nie są kłopotliwymi zwierzętami, jednak wymagają od opiekunów trochę czasu i zaangażowanie. Większość gekonów wystarczy karmić raz na 2-3 dni, przeważnie insektami, choć są gatunki, których dietę należy urozmaicać podając im owoce lub warzywa. Codziennie należy wymieniać wodę na świeżą, a także osuwać z terrarium odchody oraz inne odpadki. Co jakiś czas warto zrobić generalne porządki: wymienić ściółkę i umyć wszystkie sprzęty w terrarium.
Gekony zazwyczaj szybko się oswajają i pozwalają brać opiekunom do ręki, choć początkowo mogą być nieufne i kąsać. Należy wtedy wykazać się cierpliwością i dać zwierzęciu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

 

Author: kejos.pl