Guma porowata nazywana też mikrogumą lub gumą gąbczastą. Jak same te nazwy wskazują ma ona postać gąbczastego materiału o licznych otwartych porach. Dzięki swoim charakterystycznym właściwościom jest szeroko stosowana w różnych gałęziach przemysłu.
Z czego powstaje guma gąbczasta?
Guma porowata powstaje w procesie spieniania elastomerów takich jak chociażby kauczuk etylenowo-propylenowy. Konkretny rodzaj materiału, z którego wykonuje się gumę, wpływa na jej ostateczne właściwości, takie jak wytrzymałość, czy elastyczność, należy zatem to uwzględnić przy wyborze gumy o określonym przeznaczeniu. Ponadto poszczególne rodzaje gumy gąbczastej mogą różnić się między sobą gęstością, a to również przekłada się na ich parametry fizyczne.
Co wyróżnia gumę porowatą?
Mikroguma w zestawieniu z gumą litą wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami. Jest bardziej miękka i elastyczna. W efekcie jest odporna na odkształcenia i szybko odzyskuje swój pierwotny kształt, nawet jeśli działał na nią duży ciężar. Guma gąbczasta zapewnia wyższą izolację termiczną, wibracyjną i akustyczną. Może być odporna na działanie szeregu różnych czynników, takich jak woda, czy oleje, w zależności od materiału, który był użyty do jej produkcji. Dzięki temu, że tworzą ją małe, zamknięte komórki, nie wchłania cieczy i nie poddaje się zawilgoceniu. Ponadto mikroguma jest bardziej wytrzymała i odporna na starzenie od zwykłej litej gumy. Nie kruszy się nawet pod wpływem długiego oddziaływania na nią warunków atmosferycznych czy pracy w podwyższonej temperaturze. Dzięki temu elementy, które są z niej wykonane, lepiej spełniają swoją funkcję i mogą być rzadziej wymieniane niż takie same elementy wykonane z litej gumy.
Gdzie się jej używa?
W przemyśle guma porowata jest bardzo ceniona przede wszystkim ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Świetnie chroni przed przenoszeniem się wibracji, dlatego często używa się jej jako podkładu pod różnego rodzaju urządzenia, które wytwarzają je podczas swojej pracy. Często wykorzystuje się ją również jako element izolacyjny i uszczelniający. Szeroki zakres temperatur, w których właściwości gumy nie ulegają pogorszeniu, sprawia, że można używać jej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń o różnych porach roku.
W jakich postaciach dostępna jest mikroguma?
Guma gąbczasta jest oferowana w formie płyt, nawojów i detali. Może mieć różną grubość i gęstość. Zależnie od przeznaczenia można wybrać taki kształt i parametry gumy, która najlepiej odpowiada konkretnemu zastosowaniu, co ograniczy konieczność jej docinania i zmniejszy niepotrzebne straty materiału. Przed zakupem najlepiej skontaktować się z konkretnym producentem i skonsultować z nim formę, w jakiej zostanie do nas dostarczona guma, a także minimalną wielkość zamówienia. Producent z pewnością doradzi nam również, jakie parametry powinna mieć guma, aby najlepiej spełniała nasze indywidualne oczekiwania.
Najnowsze komentarze